... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها
26 اردیبهشت 99 :: نویسنده : سید محمد موسوی
۲۱رمضان

-شهادت مظلومانه‏‌ی حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) در كوفه/۴۰ ق

شرح مناسبت:

۱. پس از پایان جنگ نهروان، جمعى از خوارج به این جمع بندى رسیدند که همه فتنه ها به سه تن باز مى گردد: على(ع)، معاویه و عمرو بن عاص. سه تن از آن جمع، کشتن آنان را به عهده گرفتند.

عبد الرحمان بن ملجم از قبیله بنى مراد، کشتن على(ع) را به عهده گرفت. بُرَک بن عبد اللّه از قبیله بنى تمیم، کشتن معاویه را، و عمرو بن بکر از همین قبیله کشتن عمرو بن عاص را. آنها تصمیم گرفتند ـ بنا بر مشهور نزد ما ـ در شب نوزدهم ماه، آنان را ترور کنند.

عمرو بن بکر دیگرى را که آن شب به جای عمرو عاص به نماز رفته بود کشت، بُرَک بن عبد اللّه، معاویه را زخمى کرد؛ امّا ابن ملجم نیّت پلید خود را عملى ساخت و امام على(ع) را به قتل رساند.

منبعادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : ۲۱رمضان،
لینک های مرتبط :

حوزه/ چین، آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان و همه کشورهایی که خود را ابرقدرت و دیگر کشورها را جهان سوم و توسعه نایافته معرفی می‌کردند، در برابر ویروسی ناچیز درمانده و عاجز شده‌اند؛ پس قدرت حقیقی تنها از آن خدا است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آنچه در ادامه آورده شده است مجموعه «دوم» پاسخ به بخشی از مهم‌ترین شبهات اعتقادی، سیاسی و اجتماعی است که این روزها با بهانه شیوع کرونا ویروس در سطح وسیعی منتشر شده است.مجموعه حاضر توسط محققان مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات آماده شده است. این شبهات، چکیده صدها شبهه‌ی رصد شده در چندروز اخیر است.

لازم به یادآوری است: شبهات و پاسخ‌های مجموعه دوم، با احتساب شمارگان مجموعه اول (که قبلا منتشر شده بود)، شماره گذاری شده است.

شبهه ۲۱: اکنون کرونا تمام جهان را درمی‌نوردد و از هیچ‌کس حتی خدا هم کاری ساخته نیست! همه تشکیلات مربوط به خدا اعم از مساجد، حرم‌های امامان و امام‌زاده‌ها و همۀ مراسم‌های مذهبی تعطیل شد و آب هم از آب تکان نخورد! خب اگر خدا قدرت دارد جلوی این ویروس را بگیرد!

پاسخ:ادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : مهم‌ترین شبهات پیرامون «کرونا» به لحاظ محتوا و حجم‌رسانه‌ای و پاسخ آنها،
لینک های مرتبط :

آیا «رمضان» نام خداست؟

مناقشه در سند و دلالت روایت

به اعتقاد آیت‌الله ری‌شهری شمارى از احادیث شیعه و اهل سنّت ‌صراحت دارند كه «رمضان» از نام‌هاى خداى سبحان است‌؛ با وجود این، سند این روایات مخدوش و دلالت آنها نارساست.

آیت‌الله محمدی ری‌شهریدر کتابمراقبات ماه رمضاندرباره نسبت واژه رمضان با اسامی خداوند نکاتی مطرح می‌کند که در ادامه می‌خوانید:

واژه «رمضان» از ریشه «رَمَضَ» است‌، به معناى بارانى که اوّل پاییز مى‌بارد و هوا را از خاک و غبارهاى تابستان پاک مى‌کند و یا به معناى داغىِ سنگ از شدّت گرماى آفتاب. امّا درباره این که چرا این نام بر یکى از ماه‌هاى سال‌ گذاشته شده است‌، زمخشرى (م ۵۲۸ ق) گوید‌: اگر گویى ‌چرا ماه رمضان را به این نام نامیده‌اند‌، گویم روزه در ماه رمضان عبادتى دیرین است و گویا عربها این نام را به خاطر داغ شدنشان از حرارت گرسنگى و چشیدن سختى آن نهاده اند؛ همچنان که به آن «ناتق (رنج‌آور)» هم گفته‌اند‌؛ چون سختى روزه ‌آنان را به رنج و زحمت مى‌افکند ‌و گفته‌اند ‌چون نام ماه‌ها را از زبان قدیم نقل کرده‌اند ‌آنها را با زمان‌هایى که در آنها قرار داشتند ‌نامیده‌اند و این ماه ‌در روزهاى گرم و داغ بوده است‌.

شمارى از روایات‌، این نام‌گذارى را به سبب نقشى دانسته‌اند که ماه رمضان در پاکسازى آیینه جان از آلودگى‌هاى گناهان و پاکسازى روان از زنگار خطاها دارد‌.
از پیامبر(ص) روایت است‌:
«إنّما سُمِّیَ رَمَضانُ ‌لِأَ‌نَّهُ یُرمِضُ الذُّنوبَ‌؛ این ماه را رمضان نامیده‌اند ‌چون گناهان را مى‌زداید». این وجه در نام‌گذارى ‌از یک سو با ریشه لغوىِ «رمضان» و از سوى دیگر با برکات‌، رهاوردها و آثار آن ‌هماهنگ و متناسب است‌.

آیا «رمضان» نام خداست

شمارى از احادیث شیعه و اهل سنّت ‌صراحت دارند که «رمضان» از نام‌هاى خداى سبحان است‌. از این رو ‌نهى شده که آن را بدون افزودنِ واژه «ماه» به کار برند ، همان گونه که سزاوار نیست انسان بگوید‌ این‌، رمضان است‌؛ رمضان آمد‌؛ رمضان رفت‌؛ رمضان را روزه گرفتم ‌و ... و هر که چنین بگوید ‌باید به عنوان کفّاره این سخن‌، صدقه بدهد و روزه بگیرد‌. لیکن این روایات ‌با مشکلات متعدّدى رو به رویند‌؛ زیرا هم سندشان مخدوش است و هم دلالتشان نارساست. با این توضیح که‌:
اوّلاً ، هیچ یک از روایات مورد اشاره ‌از نظر سند ‌معتبر نیستند‌.
ثانیا ‌با مراجعه به روایاتى که به شمارش نام‌هاى خداوند پرداخته‌اند ‌دیده مى‌شود که چنین نامى در میان آنها نیست .
ثالثا ‌در بسیارى از روایاتى که از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نقل شده است ‌کلمه «رمضان» بدون آن که واژه «ماه» در اوّل آن باشد، به کار رفته است و بسیار بعید است که راویان، از پیش خود، مضاف را از همه این روایات ‌حذف کرده باشند‌.

نام‌هاى ماه رمضان

احادیث اسلامى ‌«ماه رمضان» را با نام‌ها و صفات متعدّدى توصیف کرده‌اند که همه آنها عظمت این ماه را نشان مى‌دهند و بیانگر نقش مثبت‌، ژرف و سازنده آن در رشد‌، بالندگى و فراهم آوردن سعادت دنیوى و اخروى انسان‌اند‌. از جمله این نام‌ها و صفات ‌موارد زیرند‌: ‌ماه خدا؛ ماه بزرگ‌تر خدا؛ ماه میهمانى خدا؛ ماه نزول قرآن؛ ماه تلاوت قرآن؛ ماه روزه گرفتن؛ ماه مسلمانى؛ ماه پاک‌کننده؛ ماه خالص‌سازى؛ ماه نماز؛ ماه آزادسازى؛ ماه صبر؛ ماه مواسات(همدردى)؛ ماه برکت؛ ماه آمرزش؛ ماه رحمت؛ ماه توبه؛ ماه بازگشت؛ ماه استغفار؛ ماه دعا؛ ماه عبادت؛ ماه اطاعت؛ ماه مبارک؛ ماه بزرگ؛ماهى که خداوند [در آن] روزىِ مؤمن را مى‌افزاید؛ سَرور ماه‌ها؛ عید اولیاى خدا؛ بهار قرآن؛ بهار فقیران؛ بهار مؤمنان؛ ماه مسابقه، و ماه روزى‌یافته‌.

برگرفته از کتاب مراقبات ماه رمضان، تألیف آیت‌الله محمدی ری‌شهری

نوع مطلب : حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : آیا «رمضان» نام خداست؟،
لینک های مرتبط :

اگر واقعاً توسل و دعا، شفابخش است پس قم را قرنطینه کنید و امکانات پزشکی به آن ها ندهید تا با همین ادعیه خوب بشوند؟

پاسخ اجمالی:

هیچ کس منکر تأثیرات دعا و توسل از نظر روحی و جسمی نیست ولی چه کسی چنین ادعایی کرده که توسل و دعا بدون هیچ شرطی همواره انسان را به نتیجه ای که منتظر آن است می رساند؟! تا گفته شود، بیماران را با دعا خوب کنید نه با امکانات پزشکی! درحالی که یکی از شرایط استجابت دعا، «عمل متناسب» است که در اینجا به استفاده از امکانات پزشکی و اطاعت از پزشک تفسیر می شود. درنتیجه پذیرش تأثیرات دعا و استمداد از عنایات الهی به معنای نفی اسباب مادی و بهره مندی از آن نبوده و اتفاقاً سیره حضرات معصومین ع نیز در بهره مندی توأمان از دعا و اسباب مادی دلالت دارد. البته این معنای نفی شفا به شیوه اعجازین و از طریق اسباب ناشناخته نیست که بنا بر حکمت و قدرت نامحدود خداوند گاهی رخ می دهد.

پاسخ تفصیلی:

مقدمه:

در مواجهه با مشکلات و بیماری، مؤمنان ضمن آن که از دارو و درمان و دستاوردهای علم پزشکی استفاده می کنند، از دعا و توسل و راز و نیاز با خدا نیز غافل نمی شوند. در ادامه، با ارائه نکاتی نسبت دعا و درمان را توضیح می دهیم تا سستی اشکالی که در پرسش آمده نمایان شود:ادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : اگر واقعاً توسل و دعا، شفابخش است پس قم را قرنطینه کنید،
لینک های مرتبط :
4 اردیبهشت 99 :: نویسنده : سید محمد موسوی
کرونا بلاء است یا نشانه ای از ظهور؟!

 این‌که بلافاصله بعد از شیوع و گسترش ویروس کرونا برخی از سخنرانان آن را به بعضی از گناهان خاص ارتباط داده‌اند واقعاً جای سؤال و جای تعجب دارد. افرادی پس از شیوع کرونا آن را بلایی به خاطر گسترش گناه هم‌جنس‌گرایی دانستند!ادامه مطلب


نوع مطلب : پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : کرونا بلاء است یا ... ؟،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :