... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها

احسان به دیگران از صفات پسندیده است

 

آیت‌الله محمدی ری شهری در جلسه درس خارج فقه با بیان اینکه رفع نیاز دیگران ادای حق است، گفت: احسان به دیگران از نشانه‌های عقل بوده و از صفات پسندیده اخلاقی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا،آیت‌الله محمد محمدی ری شهری، نماینده مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدسحضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، امروز در جلسه درس خارج فقه که در مدرسه علمیه همین آستان برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت:

«در جلسه گذشته اینگونه بیان شد که شایسته است انسان به دیگران احسان و نیکی داشته باشد و این امر از نشانه‌های عقل است.»

وی افزود:ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، موضوعات ماه، 
برچسب ها : احسان به دیگران از صفات پسندیده است،
لینک های مرتبط :

به مناسبت فرارسیدن 25 رجب

شهادت حضرت امام موسی بن جعفر الکاظم (علیه السلام) تسلیت باد.

بیست و پنجمین روز از ماه رجب مصادف با شهادت حضرت باب الحوائج امام موسی بن جعفر الکاظم (علیه السلام) تسلیت باد.

گزارش شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع)

در عیون المعجزات می خوانیم: «وقتی سندی بن شاهك خرمای زهرآلود برای آن حضرت فرستاد، خود نیز به زندان آمد. وقتی رسید كه امام علیه السلام ده دانه خرما میل كرده بود. گفت: باز میل كنید، فرمود: در آنچه خوردم، مطلب تو به عمل آمد و به زیاده از آن نیازی نیست..» آنان كه از انعكاس مظلومیت حضرت نزد مردم وحشت داشتند، چند روز قبل از شهادت بعضی از قضات را حاضر كردند و امام را نزد آن ها بردند و گفتند: «مردم می گویند: موسی بن جعفر در شدّت و سختی است. شما گواه باشید كه چنین نیست. ، حضرت بی درنگ پاسخ داد: ای مردم! گواه باشید كه سه روز است كه ایشان زهر به من داده اند و به ظاهر صحیح می نمایم ولی در اندرون من زهر جای كرده است.
در آخر این روز سرخی شدیدی بر من غلبه خواهد كرد و فردا بدنم به شدت زرد می شود. و سرانجام روز سوم رنگم به سفیدی مایل خواهد شد و به رحمت و خشنودی حق واصل خواهم شد، آری! چون روز سوم شد، روح مقدس امام علیه السلام به پیامبران و شهدا ملحق شد و به مصداق «و اما الذین ابیضت وجوههم ففی رحمة الله»؛ رو سفید به سوی بهشت پركشید..»
«وقتی خبر شهادت امام علیه السلام به هارون الرشید رسید، سندی بن شاهك را برای تجهیزش فرستاد. آن روز خروش از شهر بغداد بر آمده و اهالی همه، با ناله و فغان ابراز درد و غصه می كردند. در آن لحظات بود كه سندی بن شاهك با جمعی دیگر متوجّه غسل آن امام شد.
(مسیب) می گوید:چنانچه از امام علیه السلام شنیده بودم، سندی بن شاهك گمان می كرد، امام را او غسل می دهد. والله! دست خبیث او به بدن مطهر امام نرسید، بلكه حضرت رضا علیه السلام بود كه متكفل امور بود. ، امام رضا علیه السلام وقتی از تكفین پدر فارغ شد، روی به مسیب آورد و فرمود: ای مسیب! باید كه در امامت من شك نكنی؛ دست از دامان متابعت من نكشی؛ به درستی كه من پیشوای تو هستم. و حجت خدا بر تو بعد از پدرم هستم؛ آن گاه امام موسی علیه السلام را در مقبرۀ قریش [در كاظمین فعلی] كه اكنون مرقد مطهر آن حضرت است، دفن كردند..»

        بنال ای دل كه زهرا نوحه گر شد // شب زندانی او را سحر شد.

نوع مطلب : حدیث، تاریخ اسلام، 
برچسب ها : شهادت حضرت امام موسی بن جعفر الکاظم (علیه السلام) تسلیت باد.،
لینک های مرتبط :

نقش استغفار در زندگى مادّى و معنوى

پرسش :

نقش استغفار در زندگى مادّى و معنوى چیست؟پاسخ :

از منظر قرآن و احادیث اسلامى ، استغفار ، افزون بر پاكسازى گناهان ، شیطان را از انسان دور مى كند ، دل را جلا مى دهد ، نور علم را در دل جلوه گر مى سازد ، غم و اندوه را از دل مى برد ، به روزى وسعت مى بخشد و در یك جمله ، از انواع آفات مادّى و معنوى پیشگیرى مى نماید و انواع بركات دنیوى و اُخروى را براى انسان به ارمغان مى آورد .[۱]از این رو ، تكرار این ذكر با حضور قلب در هر فرصتى كه پیش آید ، خصوصا لحظات حسّاس و پُربركت (مانند : سحرها ، قنوت نماز وتر ، ثلث آخر شب ، پنجشنبه و جمعه ، پیش از غروب در صحراى عرفات ، روز عید قربان ، ماه هاى رجب ، شعبان و رمضان) توصیه شده است .[۲]

ذكر استغفار ، همچنین قبل از خواب ، پس از بیدار شدن ، در آغاز خطبه نماز جمعه ، در كنار مُلتَزَم ، هنگام بالا رفتن از كوه صفا ، و هنگام برخاستن از جا ، هنگام تعریف كردن دیگرى از انسان ، هنگام احساس حسد در خود ، هنگام دیدار و خداحافظى با برادران دینى ، و هنگام حركت براى سفر ، مورد تأكید قرار گرفته است .[۳]

نیز هنگام وضو گرفتن ، هنگام حركت به قصد نماز جماعت ، هنگام وارد شدن به مسجد و خارج شدن از آن ، در آغاز نماز ، در اَثناى نماز ، در سجده ، بین دو سجده ، در قنوت ، در تعقیب نمازهاى واجب ، به دنبال تسبیح ، در حج و عمره ، در نماز استسقا ، هنگام زیارت قبر پیامبر صلى الله علیه و آله ، هنگام طواف خانه خدا ، هنگام حركت از عرفات به مَشعَر و از مَشعر به مِنا ، تكرار ذكر استغفار ، توصیه شده است .[۴]تأمّل در استغفارهاى رسیده از پیامبر خدا و اهل بیت آن بزرگوار به روشنى ، نشان دهنده اهتمام فراوان آنان به این ذكر سازنده و پُربركت است .[۵]


[۱]ر . ك : ص ۵۹ (بركت هاى آمرزش خواهى) .

[۲]ر . ك : ص ۱۰۱ (اوقات مناسب براى آمرزش خواهى) .

[۳]ر . ك : ص ۱۳۳ (مواقع مناسب براى آمرزش خواهى) .

[۴]ر . ك : ص ۱۵۳ (عبادت هایى كه سزاوار است در آنها طلب آمرزش كرد) .

[۵]ر . ك : ص ۲۴۱ (آمرزش خواهى هاى رسیده از پیامبر صلى الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام ) .

نوع مطلب : قرآن، حدیث، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : نقش استغفار در زندگى مادّى و معنوى،
لینک های مرتبط :
28 اسفند 98 :: نویسنده : سید محمد موسوی

جوک کرونایی

 

مورد داشتیم تو شرکت تا دیروز با لیوانی که صبح شیر میخورد، ظهر دوغ میخورد و عصر قهوه و چایی و دوباره چرخه استفاده ش از فردا شروع می شد!

الان لیوانو می شوره میذاره تو کمدش درو قفل میکنه میره، من از ویروس کرونا ممنونم که بهداشت رو به خیلیا یاد داد.


+ تا حالا هرچیزی از چین میومد به  ایران، بنجل و دری وری بود.

ویروسشون كه اومده جهش یافته و خفنترین نوعشه!  

 

نوع مطلب : موضوعات ماه، 
برچسب ها : جوک کرونایی،
لینک های مرتبط :

اگر واقعاً توسل و دعا، شفابخش است پس قم را قرنطینه کنید و امکانات پزشکی به آن ها ندهید تا با همین ادعیه خوب بشوند؟

پاسخ اجمالی:

هیچ کس منکر تأثیرات دعا و توسل از نظر روحی و جسمی نیست ولی چه کسی چنین ادعایی کرده که توسل و دعا بدون هیچ شرطی همواره انسان را به نتیجه ای که منتظر آن است می رساند؟! تا گفته شود، بیماران را با دعا خوب کنید نه با امکانات پزشکی! درحالی که یکی از شرایط استجابت دعا، «عمل متناسب» است که در اینجا به استفاده از امکانات پزشکی و اطاعت از پزشک تفسیر می شود. درنتیجه پذیرش تأثیرات دعا و استمداد از عنایات الهی به معنای نفی اسباب مادی و بهره مندی از آن نبوده و اتفاقاً سیره حضرات معصومین ع نیز در بهره مندی توأمان از دعا و اسباب مادی دلالت دارد. البته این معنای نفی شفا به شیوه اعجازین و از طریق اسباب ناشناخته نیست که بنا بر حکمت و قدرت نامحدود خداوند گاهی رخ می دهد.

پاسخ تفصیلی:

مقدمه:

در مواجهه با مشکلات و بیماری، مؤمنان ضمن آن که از دارو و درمان و دستاوردهای علم پزشکی استفاده می کنند، از دعا و توسل و راز و نیاز با خدا نیز غافل نمی شوند. در ادامه، با ارائه نکاتی نسبت دعا و درمان را توضیح می دهیم تا سستی اشکالی که در پرسش آمده نمایان شود:

نکته اول:  ...ادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : اگر واقعاً توسل و دعا، شفابخش است پس قم را قرنطینه کنید و امکانات پزشکی به آن ها ندهید تا با همین ادعیه خوب بشوند؟،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :