... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها

ورزش در قرآن کریمادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : ورزش در قرآن کریم،
لینک های مرتبط :

احادیث همسرداری

پیغمبر اکرم (ص) می‌ فرمایند: از خوشبختی مرد مسلمان، داشتن همسری شایسته، خانه‌ ای بزرگ، وسیله‌ ای راحت برای سواری و فرزندی خوب است...

امام علی (ع) «أحسِنِ الصُّحبَةَ لَها فَیَصفُوَ عَیشُک»1 با همسرت خوش رفتار باش تا زندگی‌ ات با صفا گردد.

امام محمد باقر (ع) «إِنّ اَکرَمَکُم عِندَ اللّه اَشَّدُّکُم اِکراما لِحَلائِلِهِم»2 گرامی‌ ترین شما نزد خدا کسی است که بیشتر به همسر خود احترام بگذارد.

پیغمبر اکرم (ص) «إنَّ الرَّجُلَ إذا نَظَرَ إلَی امرَأَتِهِ وَنَظَرَت إلَیهِ نَظَرَ اللّه تَعالی إلَیهِما نَظَرَ الرَّحَمَةِ»3 وقتی مردی به همسر خود نگاه کند و همسرش به او نگاه کند، خداوند به دیده رحمت به آنان نگاه می‌ کند.

حضرت زهرا (س) «خِیارُکم اَلیَنُکم مَناکِبَةً وَ اَکرَمُهم لِنِسائِهِم»4 بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم‌ تر و مهربان‌ تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده‌ اند.

پیغمبر اکرم (ص): سه گروه از زنان، عذاب قبر ندارند و در قیامت هم با حضرت فاطمه زهرا(س) محشور می‌ شوند، زنی که با فقر و تنگدستی همسر خود بسازد، زنی که با بداخلاقی همسر، صبر خود را از دست ندهد و زنی که مهریه خود را به همسرش ببخشد.

امام صادق (ع) «خَمْسُ خِصالٍ مَنْ فَـقَـدَ واحِدَةً مِنْهُنَّ لَمْ یَزَلْ ناقِصَ العَیْشِ زائِلَ الْعَقْلِ مَشْغولَ الْقَلْبِ، فَاَوَّلُّها: صِحَّةُ البَدَنِ وَ الثّانیَةُ: اَلاْمْنُ وَ الثّالِثَةُ: اَلسَّعَةُ فِی الرِّزْقِ، وَ الرّابِعَةُ: اَلاَنیسُ الْمُوافِقُ (قال الراوی:) قُلْتُ: و مَا الاْنیسُ الْمُوافِقُ؟ قال: اَلزَّوجَةُ الصّالِحَةُ، وَ الوَلَدُ الصّالِحُ، وَ الْخَلیطُ الصّالِحُ وَ الخامِسَةُ: وَ هِیَ تَجْمَعُ هذِه الْخِصالَ: الدَّعَةُ»5 پنج چیز است که هر کس یکی از آن‌ها را نداشته باشد، همواره در زندگی‌ اش کمبود دارد و کم خرد و دل‌ نگران است: اول: تندرستی، دوم: امنیت، سوم: روزی فراوان، چهارم: همراهِ هم‌ رأی. راوی پرسید: همراهِ هم‌ رأی کیست؟ امام فرمودند: همسر و فرزند و همنشین خوب، و پنجم که در برگیرنده همه این‌ هاست، رفاه و آسایش است.

امام سجاد (ع) «وَاَمّا حَقُّ الزَّوجَةِ فَاَنْ تَعْلَمَ اَنَّ اللّه‌َ عَزَّوَجَلَّ جعل‌ها لَکَ سَکَنا وَ اُنْسا فَتَعْلَمَ اَنَّ ذلِکَ نِعْمَةٌ مِنَ اللّه‌ِ عَلَیْکَ فَـتُـکْرِمَها وَ تَرْفُقَ بِها وَ اِنْ کانَ حَقُّکَ اَوجَبَ فَاِنَّ لَها عَلَیْکَ اَنْ ترحم‌ها»6 حق زن این است که بدانی خداوند عزوجل او را مایه آرامش و انس تو قرار داده و این نعمتی از جانب اوست، پس احترامش کن و با او مدارا نما، هر چند حق تو بر او واجب‌ تر است، اما این حق اوست که با او مهربان باشی.

پیغمبر اکرم (ص) «خَیْرُکُم خَیْرُکُم لِنِسائِهِ واَنَا خَیْرُکُم لِنِسائی»7 بهترین شما کسی است که برای زنان خود بهتر باشد و من بهترین شما برای زن خود هستم.

امام علی (ع): هر کس بد اخلاق باشد، خانواده‌ اش از او دلتنگ و خسته می‌ شوند.

پیامبراکرم (ص) «مَا اصطَحَبَ اثنَانِ إلّا کَانَ أعظَمُهُما أجراً وَ أحَبُّهُما إلَی اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ أرفَقَهُما بِصَاحِبِه»8 هیچ دو نفری با هم مصاحبت و زندگی نکردند مگر این که یک نفر از آن دو نفر پیش خدا محبوب‌ تر است، و آن محبوب‌ تر کیست؟ آن که با همنشینش رفیق‌ تر و نرم خوتر باشد و بیشتر مراعات و مدارا کند.

امام صادق (ع) «خَمسٌ مَن لَم یَکُن فِیهِ لَم یَتَهنأ العِیش الصّحة وَ الأَمن وَ الغِنی وَ القِناعَة وَ الأَنِیس المُوافِق»9 کسی که پنج چیز در او نباشد زندگی برایش گوارا نیست؛ سلامت، امنیت، بی نیازی، قناعت و همسر موافق.

امام علی (ع) «مَنْ ساءَ خُلْقُهُ مَلَّهُ اَهْلُهُ»10 هر کس بد اخلاق باشد، خانواده‌ اش از او دلتنگ و خسته می‌ شوند.

امام معصوم (ع) «المومن یاکل بشهوة أهله»11 مومن مطابق اشتها ومیل همسرش غذا می‌ خورد.

پیغمبر اکرم (ص) «إذا أَرَدتُ أَن أَجمع لِلمُسلِمِ خَیرَ الدُّنیا وَ الآخِرةِ جَعلتُ لَهُ...وَ زُوجة مُۆمنة تَسرُهُ إذا نَظرَ إِلیها»12 اگر بخواهم خیر دنیا و آخرت را به بنده مسلمانی عطا کنم، همسر شایسته و صالحی به او می‌ دهم که وقتی در چهره او می‌ نگرد، سرور و بهجت بر قلب او وارد شود.

پیغمبر اکرم (ص) «مِن سَعادَةِ المَرءِ المُسلِمِ الزَّوجَةُ الصّالِحَةُ وَالمَسکَنُ الواسِعُ وَالمَرکَبُ البَهیُّ وَالوَلَدُ الصّالِحح»13 از خوشبختی مرد مسلمان، داشتن همسری شایسته، خانه‌ای بزرگ، وسیله‌ای راحت برای سواری و فرزندی خوب است. با همسران خود به طور شایسته (در گفتار و کردار) معاشرت نمایید و اگر از آنان به دلایلی بدتان آمد، (شتاب نکنید و زود تصمیم به جدایی نگیرید) زیرا چه بسا از چیزی بدتان بیاید، اما خداوند خیر و منافع فراوانی را در آن قرار داده باشد.

قرآن کریم «وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَی أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئًا وَیَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْرًا کَثِیرًا» 14


پی نوشت:
1) من لایحضره الفقیه، ج4، ص392
2) تهذیب الاحکام، ج8، ص141
3) نهج الفصاحه، ح 621
4) کنزالعمال، ج7، ص225
5) خصال، ص 284
6) من لایحضره الفقیه، ج 2، ص621
{7) من لایحضره الفقیه، ج 3، ص 443
8) کافی/ج2/ص120
9) بحارالنوار، ج1، ص83
10) تحف العقول، ص214
11) کافی، ج4، ص12
12) کافی، ج5، ص327
13) بحارالأنوار، ج76، ص
14) النساء، آیه19

نوع مطلب : قرآن، احکام، حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : احادیث همسرداری،
لینک های مرتبط :

آغاز امامت و ولایت حضرت مهدی (عج)

ویژه نامه بهار ظهور

هشتم ربیع الاول؛ آغاز امامت امام عصر(عج)

نهم ربیع الاول، پیام رسان بهار ظهوری است که گلهای زیبای زندگی همچون عدل، قسط، عزت، عشق، صفا، صمیمیت، گذشت، ایثار و ایمان و احسان در آن می شکفد.

 


ادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، احکام، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : آغاز امامت و ولایت حضرت مهدی (عج)،
لینک های مرتبط :

ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

شهید مرضیّ

اس ام اس ولادت امام حسن عسگری

امام حسن عسكری علیه السلام می فرمود: كسی كه به حقوق مردم آشناتر از دیگران باشد و به ادای آن اهتمام ورزد، نزد خدا مقامی برتر از دیگران دارد و كسی كه در دنیا در برابر برادران مؤمن خویش تواضع و فروتنی كند، نزد خدا در زمره صدیقین و از شیعیان واقعی علی بن ابی طالب علیهماالسلام خواهد بود.ادامه مطلب


نوع مطلب : قرآن، حدیث، احکام، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، مخاطبان طلبه و روحانی، 
برچسب ها : ویژه نامه شهادت امام حسن عسکری علیه السلام،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :