... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها

مهم ترین آداب بیرون آمدن از میهمانی خداروزه دار در واپسین لحظه هاى ماه رمضان ، خود را ارزیابى كند كه تا چه اندازه به هدف میهمانى الهى نزدیك شده است؟ آیا احساس مى كند كه به یك دگرگونى معنوى دست یافته است ، یا در همان نقطه اى مانده كه در آغاز ماه رمضان بوده است؟

مهم ترینِ آدابِ بیرون آمدن از میهمان سراى الهى در ماه رمضان ، در این جا آشكار مى شود كه روزه دار به خویش بنگرد و در واپسین لحظه هاى این ماه ، خود را ارزیابى كند كه تا چه اندازه به هدف این میهمانى الهى نزدیك شده است؟ آیا احساس مى كند كه به یك دگرگونى معنوى دست یافته است ، یا در همان نقطه اى مانده كه در آغاز ماه رمضان بوده است؟

سیّد ابن طاووس رحمه الله ، در این زمینه ، ضمن بیان اعمال روز آخر ماه رمضان ، مى گوید:

و از آن جمله است: ارزیابى پرونده اعمالت از اوّل ماه تا آخرین روز آن و پیش از سپرى گشتن آن... .

پس بنگرد كه هنگام ورود به میهمان سراى الهى و حضور در پیشگاه او ، چگونه بوده است و معرفت هاى خویش را نسبت به خداوند متعال و پیامبرش و ویژگانِ درگاهش و نیز مهم ترین كارهایى را كه از تكالیف دنیوى و بزرگداشت هاى اخروى اوست ، ارزیابى كند .

[ نیز بنگرد كه] آیا شناخت او نسبت به اینها و علاقه و اشتیاق و روى آوردنش به اینها و نشاط و كشش او به سوى اینها افزوده شده است ، یا حال او در كوتاهى و تدبیر ناشایست ، مثل آغاز ماه است؟ و همچنین آیا نسبت به تدبیر الهى ، در همه كارهایش حالت «رضا» داشته است؟ یا گاهى راضى بوده و گاهى از انتخاب خداوند در تدبیر كارش ، ناخرسند بوده است؟

و [ بنگرد] كه توكّلش بر خداى متعال چگونه بوده است؟ آیا نهایت آرامش و قرار به آستان مولاى خویش را داشته ، یا در تكیه كردن به خدا ، گاهى نیازمند تكیه كردن به غیر خدا بوده و وابستگى هاى دنیایى اش را داشته است؟

و [ بنگرد كه] سپردن كارها به سررشته دار كارش چگونه بوده و چگونه به آگاهى خداوند از رازهاى نهانش مراقبت داشته و در نهان و آشكارش ، چگونه با خداوند همدم بوده است؟ و نیز اطمینانش به وعده هاى خداى متعال و باورش به انجام گرفتن آن وعده ها چگونه بوده است؟ نیز برگزیدن خداى متعال بر غیر خدا به وسیله او چگونه بوده است؟

و [ بنگرد كه] محبّتش به خداوند ، خواستش براى نزدیك شدن به خداوند ، و كوششش در جلب رضاى خداوند چگونه بوده است؟ و نیز اشتیاقش به رها شدن از سراى آزمون و رسیدن به منزلگاه هاى ایمنى از جفا ، چه سان بوده است؟

و [ بنگرد كه] آیا از انجام دادن تكلیف ، احساس سنگینى مى كرده ، یا آن را از بزرگ ترین شرافت ها مى دانسته است؟ نیز نسبت به آنچه خداوند ، ناپسند دانسته (مثل: غیبت ، دروغ ، سخن چینى ، حسد ، ریاست طلبى و هر چه او را از صاحب دنیا و آخرتش باز مى دارد) ، چه حالتى داشته و چگونه آنها را ناپسند مى شمرده است؟

و جز اینها [را نیز بنگرد] ، از جمله ، بیمارى هاى دینى اى كه براى برخى از انسان ها، گاهى از اوقات ، پیش مى آید ، چگونه براى بهبود هر یك از این بیمارى ها خدا را سپاس گفته و براى اداى حقّ نعمت پروردگار متعال و خوبى و احسان او اقدام كرده است؟

و باید خوش حالى او از بهبود بیمارى هاى دینى ، مهم تر از بهبود بیمارى هاى بدنى باشد و شادمانى او كامل تر از شادى اش براى دست یافتن به ثروت درهم و دینار باشد تا نشان تصدیقِ وجود تفاوت بین بهره ورى از دنیاى ناپایدار و آخرت ماندگار باشد.

مى گویم: پس اگر دید كه چیزى از بیمارى ها و نیّت هاى بد او ، همچنان بر جاى مانده و درمان این ماه با عبادتش ، سودى نكرده است ، پس بداند كه گناه ، از ناحیه خود اوست و بلا از سوى خودش است. پس ، در پیشگاه خداوند ـ كه مولاى اوست ـ بگرید و براى از بین بردن آن ، از رحمت خداوند ، مدد بخواهد.[۱]


[۱] الإقبال : ۱ / ۴۴۸ .

 

نوع مطلب : حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : مهم ترین آداب بیرون آمدن از میهمانی خدا،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :