... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
مطالب اخیر
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها
10 خرداد 98 :: نویسنده : سید محمد موسوی

آخرین جمعه ماه رمضان

روز جهانی قدس

شرح مناسبت:

قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلى و وطن میلیون ها آواره مسلمان فلسطینى است كه استكبار جهانى توسط صهیونیسم جنایتكار، از سال ۱۹۴۸ آن سرزمین را از دست ساكنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرارداد. این توطئه از همان اولین سال هاى اجر، با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسان هاى آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شكل مبارزات پیگیر و سیاسى-نظامى، چهره خود را نشان داد. ملت بزرگوار و مسلمان ایران نیز پس از پیروزى انقلاب شكوهمند اسلامى مسأله آزادسازى فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان هایش قرارداده و همه ساله روز قدس را به روز فریاد كشیده بر سر ستمكاران تاریخ تبدیل كرده است. پس از پیروزى انقلاب اسلامى، امام امت در اولین فرصت روزى را براى نجات قدس از چنگال صیهونیست هاى جنایتكار، به عنوان روز قدس تعیین نمودند و در ضمن پیامى كه به همین مناسبت صادر نمودند، فرمودند: «جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى كنم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است و مى تواند تعیین كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند»

قدس:

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله :

قالَ اللّه‏َ عَزَّوجَلَّ: مَن زارَنی فی بَیتی أو مَسجِدِ رَسولی أو فی بَیتِ المَقدسِ فَماتَ ، ماتَ شَهیدا ؛ ‏

خداوند [در حدیث قدسى] مى‏ فرماید : هر كس مرا در خانه ‏ام (مسجد الحرام) یا در مسجد پیامبرم (مسجد النبى) یا در بیت المقدّس زیارت كند و بمیرد ، شهید جان سپرده است .كنزالعمّال ، ح ۳۵۰۰۴ .

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله :

لا تَزالُ عِصابَةٌ مِن اُمَّتی یُقاتِلونَ عَلى أبوابِ دِمَشقَ و ما حَولَهُ و عَلى أبوابِ بَیتِ المَقدِسِ و ما حَولَهُ لایَضُرُّهُم خِذلانُ مَن خَذَلَهُم ظاهِرینَ عَلَى الحَقِّ إلى أن تَقُومَ السَّاعَةُ ؛ ‏

پیوسته گروهى از امّت من بر دروازه‏ هاى دمشق و پیرامونش و بیت المقدّس و پیرامون آن مبارزه مى‏كنند و یارى نكردن آنان ، زیانى به آنها نمى‏رساند . آنان تا روز قیامت پشتیبان حقّ‏اند . مسند أبى یعلى ، ج ۱۱ ، ص ۳۰۲ .

امام على علیه ‏السلام :

أربَعَةٌ مِن قُصُورِ الجَنَّةِ فِی الدُّنیا: المَسجِدُ الحَرامِ و مَسجِدُ الرَّسولِ و مسَجِدُ بَیتِ المَقدِسِ و مَسجِدُ الكُوفَةِ ؛ ‏

چهار قصر از قصرهاى بهشت در دنیا هستند : مسجدالحرام ، مسجد الرسول ، مسجد بیت‏ المقدّس و مسجد كوفه. بحار الأنوار ، ج ۹۹ ، ص ۳۸۰ .

امام باقر علیه ‏السلام :

إنَّ رَسولَ اللّه‏ِ استَقبَلَ بَیتَ المَقدِسِ سَبعَةَ عَشَرَ شَهرا ثُمَّ صُرِفَ إلَى الكَعبَةِ ؛ ‏

رسول خدا بیت المقدّس را هفده ماه قبله قرار دادند و پس از آن به سمت كعبه برگشتند . قرب الإسناد ، ص ۱۴۸ .

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله :

أنَّهُم (الیَهودَ) أَغَشُّ الخَلقِ لِلمُسلِمینَ ؛ ‏

به درستى كه یهود ناسره ترین مردم نسبت به مسلمانان ، است . میزان الحكمه ، ح ۱۴۹۶۲ .

 

نوع مطلب : حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، موضوعات ماه، 
برچسب ها : روز جهانی قدس،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :