... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :

آیا ساختن بنا بر روی قبور و مسجد در كنار آن ها بدعت و شرك است؟

 ابن تیمیه می گوید: مّشاهدی كه بر روی قبور پیامبران و صالحان از عامه و اهل بیت بنا شده همه از بدعت های حرامی است كه در دین اسلام وارد شده است.[۱]
اعضای استفتای دایمی وهابیان نیز می نویسند:
بنا ساختن بر قبور بدعت و منكری است كه در آن غلوّ در تعظیم صاحب قبر و راهی به سوی شرك است. پس بر ولیّ امر مسلمانان یا نایب اوست كه بناهایی را كه روی قبور ساخته شده ویران و آن ها را با زمین یكسان سازد. به طور عملی با این بدعت مقابله و راه شرك بسته شود.[۲]

پاسخ:
یكی از منابع احكام ما قرآن است و قرآن دلالت بر جواز بنای بر قبر دارد زیرا خداوند در قرآن در ماجرای اصحاب كهف می­گوید: وقتی اصحاب كهف پس از بیداری از خواب دوباره مردند حاكمان و علمای عصر با هم اختلاف نمودند. برخی گفتند برای احترام به این افراد صالح روی قبور آنها یك ساختمان بسازیم و برخی گفتند مسجد بسازیم: فَقالُوا ابْنُوا عَلَیْهِمْ بُنْیاناً رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ قالَ الَّذِینَ غَلَبُوا عَلى‏ أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیْهِمْ مَسْجِداً (۲۱ كهف) گروهى مى‏گفتند بنائى بر آن بسازید  پروردگارشان از وضع آنها آگاهتر است (ولى آنها كه از رازشان آگاهى یافتند و آن را دلیلى بر رستاخیز دیدند) گفتند ما مسجدى در كنار (مدفن) آنها مى‏سازیم (تا خاطره آنها فراموش نشود).
از این جهت همه اتفاق داشتند كه برای احترام به آنها می­بایست روی قبور آنها چیزی  بنا شود.
آنان  متدیّن به دین الهی زمان خودشان بودند و بر طبق دین الهی رفتار می­كردند و ما دلیلی نداریم كه این سنت در زمان پیامبر ما (ص) منسوخ شده است و خود قرآن نیز وقتی این ماجرا را نقل می­كند ردش نمی­كند و حال آنكه در موارد مشابه وقتی یكی از اعمال و رفتار زمان جاهلیت و یا مسیحیان و یهودیان را نقل می­كند و یا حتی گاهی رفتار یكی از انبیاء را مطرح می­كند برای آنكه از دستورات الهی محسوب نشود متذكر می­شود. مثلاً در داستان حضرت یوسف وقتی فرزندان یعقوب می­خواهند به مصر برود تا در آن قحط سالی از حاكم مصر گندم بگیرند، حضرت یعقوب برای اینكه چشم زخم نخورید یا به علت دیگر می­گوید از یك در وارد نشوید. خداوند در اینجا بر كلام حضرت یعقوب حاشیه ای زده  می­فرماید: و هنگامی كه از همان طریق كه پدر به آنها دستور داده بود وارد شدند این كار هیچ حادثه حتمی الهی را نمی­توانست از آنها دور سازد جز حاجتی در دل یعقوب (كه از این طریق) انجام شد. (یوسف: ۶۸) كه این خواسته ی یعقوب را حاجتی از دل یعقوب نامید نه حكم  الهی اما در این آیه چنین نگفت.
همچنین در آیه ی ۲۷حدید هنگامی كه رهبانیت مسیحیان را بیان می كند برای آن كه مشروع و از شریعت اسلام به حساب نیاید  می فرماید ما چنین چیزی را برای آنان مقرر نكرده بودیم وَ رَهْبانِیَّةً ابْتَدَعُوها ما كَتَبْناها عَلَیْهِمْ إِلاَّ ابْتِغاءَ رِضْوانِ اللَّهِ فَما رَعَوْها حَقَّ رِعایَتِها" و رهبانیتى را كه ابداع كرده بودند، و ما بر آنها مقرر نداشته بودیم گرچه هدفشان جلب خشنودى خدا بود ولى حق آن را رعایت نكردند،"
اما خداوند در ماجرای اصحاب كهف چنین چیزی را متذكر نمی شود وبه بیان دیگر سكوت نشانه ی امضاء و قبول آن است.
 به همین جهت سیره مسلمانان از دیر باز بر این بوده است كه بر قبور بزرگان دین حرم و بارگاه بسازند و این سیره در تمامی سرزمین های اسلامی همچنان ادامه داشته است و علاوه بر شیعیان كه بر قبور اهل بیت پیامبر (ص) بناء می ساختند دیگر فرق اسلامی نیز بر روی قبور بزرگان خود و شهیدان راه خدا گنبد و بارگاه ساخته و به زیارت آن قبور رفته و به آنان احترام می گذاشتند مانند : بارگاه  ابوحنیفه 
و عبدالقادر گیلانی در بغداد و بارگاه محمد بن اسماعیل بخاری مولف صحیح بخاری  در سمرقند ومزار حضرت هود و صالح در نجف و قبر هابیل در قریه زبدانی دمشق ومقبره ومسجد بلال در دمشق ومسجد و مزار حضرت ابراهیم و اسحاق و یعقوب و یوسف و ساره در شهر الخلیل  ... وده ها مزار و بارگاه در سایر مناطق جهان كه همچنان باقی و مورد احترام مسلمانان می باشد و تنها وهابیان هستند كه پس از تسلط بر سرزمین حجاز با این سیره مسلمانان به مخالفت برخاسته و در این كشور به نابود سازی گنبد و بارگاه بزرگان دین روی آوردند وقبور آنان را با خاك یكسان نمودند مانند: قبور ائمه بقیع كه در سال ۱۳۴۵ هـ. ق ویران گردید، قبر ابراهیم فرزند رسول الله (ص) كه در خانه‌ی محمد بن زید بن علی قرار داشت و بنای مسجد روی قبر حمزه (ع) كه از اوایل قرن دوم هجری به جای مانده بود وتوسط وهابیان نابود شد. بنای قبر سعد بن معاذ كه این قبر در خانه ابن افلح بود و در زمان عمر بن عبدالعزیز بر روی آن گنبد ساخته بودند و توسط وهابیون تخریب شد.
دلیل وهابیون: مستند آنان دراین گونه اعمال  روایتی است كه از مسلم نقل شده است:
نهی رَسول الله (ص) أن یجصّص القبر و أن یعقد علیه و أن یبنی علیه.[۳]رسول خدا نهی نمود از اینكه بر قبر ها گچ مالی شده و بر روی آن نشسته شود و یا بر روی آن بنا  نهاده شود. در این روایت از بنای روی قبر نهی نموده است.
 این روایت نیز علاوه بر منافات داشتن با سیرة قطعیه مسلمانان  دلالت بر مدعای وهابیت ندارد  زیرا هر آنچه پیامبر (ص) از آن نهی نموده دلالت بر حرمت ندارد بلكه برخی از نواهی آن حضرت دلالت بر حرمت و برخی دلالت بر كراهت دارد كه نواهی مورد نظر در این روایت نیز از گروه مكروهات می باشد همچنانكه ابن قدامه از فقیهان بر جسته مذهب حنبلی می گوید: گچ مالی و بنای بر قبور  و نوشتن بر روی آنها مكروه است[۴].
وهمچنین از دیدگاه ابوحنیفه 
پیشوای مذهب حنفی بنای بر قبور  مكروه است[۵]
نووی از عالمان مذهب شافعی نیز از این حدیث كراهت را فهمیده می گوید بنای بر قبور  كراهت دارد[۶]
وبنابر مذهب مالك نیز بنای بر قبور  فقط كراهت دارد[۷]
 بنابراین ادعای وهابیت در این باره مخالف با دیدگاه عالمان مذاهب چهار گانه اهل سنت حتی  مذهب خودشان می باشد. علاوه بر همه اینها آنچه از كراهت گذشت برای قبور افراد عادی است وگرنه بنابر سیره مستمر مسلمانان بنا بر روی قبور بزرگان دین از جمله رسول خدا صلی الله علیه وآله دارای چنین كراهتی نیز نیست.
دلیل دیگر وهابیان روایت ابی الهیاج است كه از یحیی بن یحیی و ابوبكر بن ابی شیبه و زهیر بن حرب از وكیع از سفیان از حبیب بن ابی ثابت از ابی وائل از ابی الهیّاج اسدی نقل شده كه علی بن ابی طالب (ع) فرمود:
تو را به مأموریتی می فرستم كه رسول خدا (ص) مرا به آن فرستاد: این كه هیچ تمثالی نیابی مگر آن كه محو كنی و هیچ قبر مشرفی نیابی مگر آن كه مساوی سازی.[۸]
اینان می گویند روایت می گوید قبور باید با زمین هم سطح باشد .
آن چه در این روایت آمده نیز دلیلی بر حرمت بنای بر قبور  نیست زیرا با صرف نظر از ضعف  سند آن در دلالت حدیث نیز جای بحث و گفت و گوست زیرا جمله ی «وَ لا قَبراً الا سوّیته» به معنای تخریب بنای روی  قبور نیست چون سخنی از بنای بر قبر نشده تا دلیل بر تخریب بنا باشد بلكه به معنای مسطح كردن قبر در مقابل تسنیم است؛ یعنی بلند كردن قبر و بالا آمدن آن همانند كوهان شتر نباشد بلكه با كمی ارتفاع از سطح زمین مسطح باشد همچنان كه نووی در شرح این روایت  می گوید :"سنت آن است كه قبر زیاد از سطح زمین بلندتر نباشد و به صورت كوهان شتر نیز نباشد بلكه به اندازه یك وجب بلند و مسطح باشد"[۹]   همان كاری كه شیعیان اهل بیت از گذشته ایام می كردند اما برخی از اهل سنت از این كار دوری می كردند وسخن آنها این بود چون شیعه چنین می كند نباید همانند آنان قبر را درست كرد هر چند سنت پیامبر باشد اما قسطلانی از علمای اهل سنت می گوید:
السنة فی القبر تسطیحه و انّه لا یجوز ترك هذه السنه لمجرّد انّها صارت شعاراً للروافض و انّه لا منافات بین التسطیح و حدیث ابی هیاج، لانّه لم یُرَد تسویته بالأرض و انّما أراد تسطیحه جمعاً بین الأخبار.[۱۰]
"سنت پیامبر اكرم (ص) مسطح كردن قبر است و جایز نیست كه این سنت رها شود چون شعار پیروان مذهب شیعه شده است (زیرا شیعیان قبر را مسطح می كنند ) و میان مسطح كردن قبر و روایت أبی الهیاج هیچ منافاتی نیست؛ زیرا منظور روایت صاف كردن قبر و برابر كردن آن با زمین نیست، بلكه مراد مسطح كردن در مقابل تسنیم است و این معنا را از جمع میان روایات به دست می آوریم".
ادعای عجیبی كه
ابن تیمیه
می كند  این است كه می گوید : شیعه مشاهدی را كه روی قبور ساخته اند تعظیم می كنند. شبیه مشركان در آن ها اعتكاف می كنند و برای آن ها حج انجام می دهند همان گونه كه حجاج به سوی بیت عتیق حج انجام می دهند.[۱۱]
چنین ادعایی نیازمند پاسخ گویی نیست زیرا كسانی كه با شیعه آشنایند به خوبی می دانند  آنچه
ابن تیمیه
مدعی است تهمتی بیش نیست و آنان حج واجب و مستحب خود را زیارت قبور اهل بیت قرار نداده  و احترام آنان به قبور اهل بیت پیامبر(ص) از باب تعظیم شعایرالله است زیرا خداوند  می فرماید:«وَ مَن یُعَظم شَعائِرَ اللهِ فَإنَّها مِن تَقوَی القُلوب (حج: ۳۲) "و هر كس شعائر دین خدا را بزرگ و محترم دارد این صفت دل های با تقواست"
شعایر جمع شعیره به معنای دلیل و علامت است. شعایر الله؛ یعنی اموری است كه دلیل و نشانه به سوی خداست. صفا و مروه و مشعر هم از نشانه ها به سوی توحید و دین حنیف است. از این رو محترمند. شكی نیست كه وجود پیامبران و اولیا نیز از بزرگ ترین نشانه های دین خداوند است. حال كه چنین است حفظ آثار و قبورشان نیز ارزشمند است. همچنین قرآن كریم به صراحت به مودّت و محبت اقربای پیامبر اسلام دستور داده است، آن جا كه می فرماید:
قُل لا أسئَلُكُم عَلَیه أجراً إلا المَوَدَّةَ فی القربی. (شورا: ۲۳)
بگو: از شما پاداشی نمی خواهم مگر مودت ذوی القربی را.
آشكار است كه بنای بر قبور  اقربای پیامبر از مصداق های اظهار محبت و مودّت به اهل بیت (ع) است
 
 
مراجعه شود به كتاب : پاسخ به شبهات وهابیت، نویسنده : علی باقر شیخانی و سید حسین اسحاقی، ص ۴۷.
 

[۱]. منهاج السنه، ج ۲، ص ۴۳۵ -۴۳۷. 
[۲]. اللجنة الدائمه للبحوث العلمیه و الافتاء، رقم افتوی ۷۲۱۰.
[۳]. صحیح مسلم، ص۴۴۰كتاب الجنائز ،باب النهی عن التجصیص،حدیث ۲۱۳۴.
[۴]. عبدالله بن قدامه المغنی ج۲ ص۳۸۷.
[۵]. علاء الدین سمرقندی،تحفه الفقهاء ج۱ ص ۲۵۶،بیروت،دار الكتب العلمیه ،۱۴۱۴
[۶]. یحیی بن شرف الدین نووی، ا لمجموع ،ج۵ ص۲۹۶، بیروت، دارالفكر
[۷]. صالح بن عبد السمیع الآبی الازهری ،ا لثمرالدانی ص۲۵۷بیروت، المكتبه الثقافیه.
[۸]. مسند احمد ج۱ص۹۶
[۹]. یحیی بن شرف الدین نووی،شرح صحیح مسلم،ج۷ص۲۶،بیروت،دارالكتاب العربی،دوم،۱۴۰۷.
[۱۰]. قسطلانی،ارشاد الساری، ج ۲، ص ۴۶۸.
[۱۱]. منهاج السنه، ج 1، صص ۴۷۴ تا ۴۷۹
نوع مطلب :
برچسب ها : آیا ساختن بنا بر روی قبور و مسجد در كنار آن ها بدعت و شرك است؟،
لینک های مرتبط :
14 فروردین 98 ساعت 12 و 26 دقیقه و 46 ثانیه
スーパーコピー時計など世界中有名なブランドレプリカを格安で通販しております。N級品スーパーコピーブランドは
13 فروردین 98 ساعت 18 و 32 دقیقه و 01 ثانیه
モノグラム財布コピー、マルチカラー財布コピー、ヴェルニ財布コピー、アズール財布コピー
13 فروردین 98 ساعت 06 و 51 دقیقه و 45 ثانیه
安全後払い専門店!
13 فروردین 98 ساعت 04 و 08 دقیقه و 50 ثانیه
当サイト販売したスーパーコピー時計なので正規品と同等品質 …
11 فروردین 98 ساعت 07 و 55 دقیقه و 17 ثانیه
財布販売専門店
10 فروردین 98 ساعت 23 و 55 دقیقه و 03 ثانیه
スーパーコピー 服高品質 ルイヴィトン服コピー,シャネル服コピー,グッチ服コピー,エルメス服コピー,プラダ服コピー
10 فروردین 98 ساعت 21 و 13 دقیقه و 40 ثانیه
It's remarkable in favor of me to have a web site, which is useful in support of my know-how. thanks admin
10 فروردین 98 ساعت 21 و 07 دقیقه و 03 ثانیه
日本最大級スーパーコピーブランド財布激安代引き専門店
10 فروردین 98 ساعت 04 و 13 دقیقه و 20 ثانیه
ブランド偽物,激安,コピー?ルイヴィトンバッグ,偽物コピー財布,時計の專門店
10 فروردین 98 ساعت 01 و 36 دقیقه و 09 ثانیه
財布スーパーコピーブランド
8 فروردین 98 ساعت 13 و 38 دقیقه و 53 ثانیه
I was suggested this web site by way of my cousin. I'm not sure whether or not this publish is written by way of him as no one else recognise such exact about my difficulty. You are wonderful! Thank you!
24 اسفند 97 ساعت 10 و 42 دقیقه و 53 ثانیه
Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.
14 اسفند 97 ساعت 13 و 17 دقیقه و 36 ثانیه
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's website link on your page at suitable place and othrr person will also do
saje in support of you.
9 اسفند 97 ساعت 08 و 36 دقیقه و 19 ثانیه
Thanks for sharing such a fastidious idea, piece of writing is fastidious,
thats why i have read it fully
7 اسفند 97 ساعت 05 و 22 دقیقه و 02 ثانیه
Thanks for every other informative blog. Where else may I
am getting that type of info written in such a perfect means?
I've a undertaking that I'm just now working on,
and I have been at the glance out for such info.
30 بهمن 97 ساعت 23 و 38 دقیقه و 46 ثانیه
Excellet beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how cohld i subscribe
for a bloog website? The account helped me a acceptable deal.
I had besn timy bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
idea
29 بهمن 97 ساعت 21 و 08 دقیقه و 58 ثانیه
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but definitely you're going to a
famous blogger if you are not already ;) Cheers!
22 بهمن 97 ساعت 20 و 20 دقیقه و 57 ثانیه
Hurrah! In the end I got a website from where I be able to actually get helpful information regarding my study and
knowledge.
18 بهمن 97 ساعت 22 و 43 دقیقه و 31 ثانیه
My brother suggested I might like this web site. He used to be entirely right.
This publissh truly made my day. You cann't believe simply how so much time I
had spent ffor this info! Thanks!
18 بهمن 97 ساعت 20 و 26 دقیقه و 45 ثانیه
Wengеr timepieces wеre bгanded as Swiss Military”).
10 بهمن 97 ساعت 17 و 33 دقیقه و 58 ثانیه
Do you like to see girls get fucked up the ass?
If so, then you’ve got to check out https://www.camgirl.pw/tag/anal/ All of the girls there crave
anal sex and do it on live cam.
6 بهمن 97 ساعت 20 و 16 دقیقه و 21 ثانیه
Hi! I simply would like to give you a big thumbs up for your great information you've got here on this
post. I am returning to your website for more soon.
24 دی 97 ساعت 20 و 34 دقیقه و 25 ثانیه
Heya! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
Does running a well-established blog like yours take a lot
of work? I'm brand new to writing a blog but I do write in my journal every day.
I'd like to start a blog so I can share my
own experience and thoughts online. Please let me know if you have
any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
Thankyou!
18 دی 97 ساعت 04 و 52 دقیقه و 32 ثانیه
Hello Dear, are you truly visiting this web site on a regular
basis, if so then you will absolutely obtain good experience.
29 آذر 97 ساعت 15 و 46 دقیقه و 49 ثانیه
Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just
too wonderful. I really like what you have acquired here, certainly
like what you're stating and the way in which you say it. You make it
enjoyable and you still take care of to keep it wise.
I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful site.
20 آذر 97 ساعت 20 و 13 دقیقه و 10 ثانیه
What's up mates, how is the whole thing, and what you
wish for to say on the topic of this piece of writing, in my view its truly amazing in support of me.
19 آذر 97 ساعت 21 و 02 دقیقه و 15 ثانیه
magnificent publish, very informative. I ponder why
the opposite specialists of this sector do
not understand this. You should ptoceed your writing.
I'm confident, you've a great readers' base already!
6 آذر 97 ساعت 00 و 19 دقیقه و 40 ثانیه
I am sure this article has touched all the internet users,
its really really good paragraph on building up new weblog.
1 آذر 97 ساعت 06 و 26 دقیقه و 29 ثانیه
Your style is really unique in comparison to other folks I've
read stuff from. I appreciate you for posting when you have thee
opportunity, Guess I will just bookmark this site.
30 آبان 97 ساعت 06 و 41 دقیقه و 06 ثانیه
Riight away I amm going away to do my breakfast, later than having my breakfwst
coming over again too read further news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :