تبلیغات
... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS - آیا ساختن بنا بر روی قبور و مسجد در كنار آن ها بدعت و شرك است؟
 
... فرادیس (بـــوستــان دین شناسی) FARADIS
پرهیزگار باش که دادار آسمان/ فردوس جای مردم پرهیزگار کرد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سید محمد موسوی
نظرسنجی
ما را از نظر خود محروم نفر مایید
برچسبها

آیا ساختن بنا بر روی قبور و مسجد در كنار آن ها بدعت و شرك است؟

 ابن تیمیه می گوید: مّشاهدی كه بر روی قبور پیامبران و صالحان از عامه و اهل بیت بنا شده همه از بدعت های حرامی است كه در دین اسلام وارد شده است.[۱]
اعضای استفتای دایمی وهابیان نیز می نویسند:
بنا ساختن بر قبور بدعت و منكری است كه در آن غلوّ در تعظیم صاحب قبر و راهی به سوی شرك است. پس بر ولیّ امر مسلمانان یا نایب اوست كه بناهایی را كه روی قبور ساخته شده ویران و آن ها را با زمین یكسان سازد. به طور عملی با این بدعت مقابله و راه شرك بسته شود.[۲]

پاسخ:
یكی از منابع احكام ما قرآن است و قرآن دلالت بر جواز بنای بر قبر دارد زیرا خداوند در قرآن در ماجرای اصحاب كهف می­گوید: وقتی اصحاب كهف پس از بیداری از خواب دوباره مردند حاكمان و علمای عصر با هم اختلاف نمودند. برخی گفتند برای احترام به این افراد صالح روی قبور آنها یك ساختمان بسازیم و برخی گفتند مسجد بسازیم: فَقالُوا ابْنُوا عَلَیْهِمْ بُنْیاناً رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ قالَ الَّذِینَ غَلَبُوا عَلى‏ أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیْهِمْ مَسْجِداً (۲۱ كهف) گروهى مى‏گفتند بنائى بر آن بسازید  پروردگارشان از وضع آنها آگاهتر است (ولى آنها كه از رازشان آگاهى یافتند و آن را دلیلى بر رستاخیز دیدند) گفتند ما مسجدى در كنار (مدفن) آنها مى‏سازیم (تا خاطره آنها فراموش نشود).
از این جهت همه اتفاق داشتند كه برای احترام به آنها می­بایست روی قبور آنها چیزی  بنا شود.
آنان  متدیّن به دین الهی زمان خودشان بودند و بر طبق دین الهی رفتار می­كردند و ما دلیلی نداریم كه این سنت در زمان پیامبر ما (ص) منسوخ شده است و خود قرآن نیز وقتی این ماجرا را نقل می­كند ردش نمی­كند و حال آنكه در موارد مشابه وقتی یكی از اعمال و رفتار زمان جاهلیت و یا مسیحیان و یهودیان را نقل می­كند و یا حتی گاهی رفتار یكی از انبیاء را مطرح می­كند برای آنكه از دستورات الهی محسوب نشود متذكر می­شود. مثلاً در داستان حضرت یوسف وقتی فرزندان یعقوب می­خواهند به مصر برود تا در آن قحط سالی از حاكم مصر گندم بگیرند، حضرت یعقوب برای اینكه چشم زخم نخورید یا به علت دیگر می­گوید از یك در وارد نشوید. خداوند در اینجا بر كلام حضرت یعقوب حاشیه ای زده  می­فرماید: و هنگامی كه از همان طریق كه پدر به آنها دستور داده بود وارد شدند این كار هیچ حادثه حتمی الهی را نمی­توانست از آنها دور سازد جز حاجتی در دل یعقوب (كه از این طریق) انجام شد. (یوسف: ۶۸) كه این خواسته ی یعقوب را حاجتی از دل یعقوب نامید نه حكم  الهی اما در این آیه چنین نگفت.
همچنین در آیه ی ۲۷حدید هنگامی كه رهبانیت مسیحیان را بیان می كند برای آن كه مشروع و از شریعت اسلام به حساب نیاید  می فرماید ما چنین چیزی را برای آنان مقرر نكرده بودیم وَ رَهْبانِیَّةً ابْتَدَعُوها ما كَتَبْناها عَلَیْهِمْ إِلاَّ ابْتِغاءَ رِضْوانِ اللَّهِ فَما رَعَوْها حَقَّ رِعایَتِها" و رهبانیتى را كه ابداع كرده بودند، و ما بر آنها مقرر نداشته بودیم گرچه هدفشان جلب خشنودى خدا بود ولى حق آن را رعایت نكردند،"
اما خداوند در ماجرای اصحاب كهف چنین چیزی را متذكر نمی شود وبه بیان دیگر سكوت نشانه ی امضاء و قبول آن است.
 به همین جهت سیره مسلمانان از دیر باز بر این بوده است كه بر قبور بزرگان دین حرم و بارگاه بسازند و این سیره در تمامی سرزمین های اسلامی همچنان ادامه داشته است و علاوه بر شیعیان كه بر قبور اهل بیت پیامبر (ص) بناء می ساختند دیگر فرق اسلامی نیز بر روی قبور بزرگان خود و شهیدان راه خدا گنبد و بارگاه ساخته و به زیارت آن قبور رفته و به آنان احترام می گذاشتند مانند : بارگاه  ابوحنیفه 
و عبدالقادر گیلانی در بغداد و بارگاه محمد بن اسماعیل بخاری مولف صحیح بخاری  در سمرقند ومزار حضرت هود و صالح در نجف و قبر هابیل در قریه زبدانی دمشق ومقبره ومسجد بلال در دمشق ومسجد و مزار حضرت ابراهیم و اسحاق و یعقوب و یوسف و ساره در شهر الخلیل  ... وده ها مزار و بارگاه در سایر مناطق جهان كه همچنان باقی و مورد احترام مسلمانان می باشد و تنها وهابیان هستند كه پس از تسلط بر سرزمین حجاز با این سیره مسلمانان به مخالفت برخاسته و در این كشور به نابود سازی گنبد و بارگاه بزرگان دین روی آوردند وقبور آنان را با خاك یكسان نمودند مانند: قبور ائمه بقیع كه در سال ۱۳۴۵ هـ. ق ویران گردید، قبر ابراهیم فرزند رسول الله (ص) كه در خانه‌ی محمد بن زید بن علی قرار داشت و بنای مسجد روی قبر حمزه (ع) كه از اوایل قرن دوم هجری به جای مانده بود وتوسط وهابیان نابود شد. بنای قبر سعد بن معاذ كه این قبر در خانه ابن افلح بود و در زمان عمر بن عبدالعزیز بر روی آن گنبد ساخته بودند و توسط وهابیون تخریب شد.
دلیل وهابیون: مستند آنان دراین گونه اعمال  روایتی است كه از مسلم نقل شده است:
نهی رَسول الله (ص) أن یجصّص القبر و أن یعقد علیه و أن یبنی علیه.[۳]رسول خدا نهی نمود از اینكه بر قبر ها گچ مالی شده و بر روی آن نشسته شود و یا بر روی آن بنا  نهاده شود. در این روایت از بنای روی قبر نهی نموده است.
 این روایت نیز علاوه بر منافات داشتن با سیرة قطعیه مسلمانان  دلالت بر مدعای وهابیت ندارد  زیرا هر آنچه پیامبر (ص) از آن نهی نموده دلالت بر حرمت ندارد بلكه برخی از نواهی آن حضرت دلالت بر حرمت و برخی دلالت بر كراهت دارد كه نواهی مورد نظر در این روایت نیز از گروه مكروهات می باشد همچنانكه ابن قدامه از فقیهان بر جسته مذهب حنبلی می گوید: گچ مالی و بنای بر قبور  و نوشتن بر روی آنها مكروه است[۴].
وهمچنین از دیدگاه ابوحنیفه 
پیشوای مذهب حنفی بنای بر قبور  مكروه است[۵]
نووی از عالمان مذهب شافعی نیز از این حدیث كراهت را فهمیده می گوید بنای بر قبور  كراهت دارد[۶]
وبنابر مذهب مالك نیز بنای بر قبور  فقط كراهت دارد[۷]
 بنابراین ادعای وهابیت در این باره مخالف با دیدگاه عالمان مذاهب چهار گانه اهل سنت حتی  مذهب خودشان می باشد. علاوه بر همه اینها آنچه از كراهت گذشت برای قبور افراد عادی است وگرنه بنابر سیره مستمر مسلمانان بنا بر روی قبور بزرگان دین از جمله رسول خدا صلی الله علیه وآله دارای چنین كراهتی نیز نیست.
دلیل دیگر وهابیان روایت ابی الهیاج است كه از یحیی بن یحیی و ابوبكر بن ابی شیبه و زهیر بن حرب از وكیع از سفیان از حبیب بن ابی ثابت از ابی وائل از ابی الهیّاج اسدی نقل شده كه علی بن ابی طالب (ع) فرمود:
تو را به مأموریتی می فرستم كه رسول خدا (ص) مرا به آن فرستاد: این كه هیچ تمثالی نیابی مگر آن كه محو كنی و هیچ قبر مشرفی نیابی مگر آن كه مساوی سازی.[۸]
اینان می گویند روایت می گوید قبور باید با زمین هم سطح باشد .
آن چه در این روایت آمده نیز دلیلی بر حرمت بنای بر قبور  نیست زیرا با صرف نظر از ضعف  سند آن در دلالت حدیث نیز جای بحث و گفت و گوست زیرا جمله ی «وَ لا قَبراً الا سوّیته» به معنای تخریب بنای روی  قبور نیست چون سخنی از بنای بر قبر نشده تا دلیل بر تخریب بنا باشد بلكه به معنای مسطح كردن قبر در مقابل تسنیم است؛ یعنی بلند كردن قبر و بالا آمدن آن همانند كوهان شتر نباشد بلكه با كمی ارتفاع از سطح زمین مسطح باشد همچنان كه نووی در شرح این روایت  می گوید :"سنت آن است كه قبر زیاد از سطح زمین بلندتر نباشد و به صورت كوهان شتر نیز نباشد بلكه به اندازه یك وجب بلند و مسطح باشد"[۹]   همان كاری كه شیعیان اهل بیت از گذشته ایام می كردند اما برخی از اهل سنت از این كار دوری می كردند وسخن آنها این بود چون شیعه چنین می كند نباید همانند آنان قبر را درست كرد هر چند سنت پیامبر باشد اما قسطلانی از علمای اهل سنت می گوید:
السنة فی القبر تسطیحه و انّه لا یجوز ترك هذه السنه لمجرّد انّها صارت شعاراً للروافض و انّه لا منافات بین التسطیح و حدیث ابی هیاج، لانّه لم یُرَد تسویته بالأرض و انّما أراد تسطیحه جمعاً بین الأخبار.[۱۰]
"سنت پیامبر اكرم (ص) مسطح كردن قبر است و جایز نیست كه این سنت رها شود چون شعار پیروان مذهب شیعه شده است (زیرا شیعیان قبر را مسطح می كنند ) و میان مسطح كردن قبر و روایت أبی الهیاج هیچ منافاتی نیست؛ زیرا منظور روایت صاف كردن قبر و برابر كردن آن با زمین نیست، بلكه مراد مسطح كردن در مقابل تسنیم است و این معنا را از جمع میان روایات به دست می آوریم".
ادعای عجیبی كه
ابن تیمیه
می كند  این است كه می گوید : شیعه مشاهدی را كه روی قبور ساخته اند تعظیم می كنند. شبیه مشركان در آن ها اعتكاف می كنند و برای آن ها حج انجام می دهند همان گونه كه حجاج به سوی بیت عتیق حج انجام می دهند.[۱۱]
چنین ادعایی نیازمند پاسخ گویی نیست زیرا كسانی كه با شیعه آشنایند به خوبی می دانند  آنچه
ابن تیمیه
مدعی است تهمتی بیش نیست و آنان حج واجب و مستحب خود را زیارت قبور اهل بیت قرار نداده  و احترام آنان به قبور اهل بیت پیامبر(ص) از باب تعظیم شعایرالله است زیرا خداوند  می فرماید:«وَ مَن یُعَظم شَعائِرَ اللهِ فَإنَّها مِن تَقوَی القُلوب (حج: ۳۲) "و هر كس شعائر دین خدا را بزرگ و محترم دارد این صفت دل های با تقواست"
شعایر جمع شعیره به معنای دلیل و علامت است. شعایر الله؛ یعنی اموری است كه دلیل و نشانه به سوی خداست. صفا و مروه و مشعر هم از نشانه ها به سوی توحید و دین حنیف است. از این رو محترمند. شكی نیست كه وجود پیامبران و اولیا نیز از بزرگ ترین نشانه های دین خداوند است. حال كه چنین است حفظ آثار و قبورشان نیز ارزشمند است. همچنین قرآن كریم به صراحت به مودّت و محبت اقربای پیامبر اسلام دستور داده است، آن جا كه می فرماید:
قُل لا أسئَلُكُم عَلَیه أجراً إلا المَوَدَّةَ فی القربی. (شورا: ۲۳)
بگو: از شما پاداشی نمی خواهم مگر مودت ذوی القربی را.
آشكار است كه بنای بر قبور  اقربای پیامبر از مصداق های اظهار محبت و مودّت به اهل بیت (ع) است
 
 
مراجعه شود به كتاب : پاسخ به شبهات وهابیت، نویسنده : علی باقر شیخانی و سید حسین اسحاقی، ص ۴۷.
 

[۱]. منهاج السنه، ج ۲، ص ۴۳۵ -۴۳۷. 
[۲]. اللجنة الدائمه للبحوث العلمیه و الافتاء، رقم افتوی ۷۲۱۰.
[۳]. صحیح مسلم، ص۴۴۰كتاب الجنائز ،باب النهی عن التجصیص،حدیث ۲۱۳۴.
[۴]. عبدالله بن قدامه المغنی ج۲ ص۳۸۷.
[۵]. علاء الدین سمرقندی،تحفه الفقهاء ج۱ ص ۲۵۶،بیروت،دار الكتب العلمیه ،۱۴۱۴
[۶]. یحیی بن شرف الدین نووی، ا لمجموع ،ج۵ ص۲۹۶، بیروت، دارالفكر
[۷]. صالح بن عبد السمیع الآبی الازهری ،ا لثمرالدانی ص۲۵۷بیروت، المكتبه الثقافیه.
[۸]. مسند احمد ج۱ص۹۶
[۹]. یحیی بن شرف الدین نووی،شرح صحیح مسلم،ج۷ص۲۶،بیروت،دارالكتاب العربی،دوم،۱۴۰۷.
[۱۰]. قسطلانی،ارشاد الساری، ج ۲، ص ۴۶۸.
[۱۱]. منهاج السنه، ج 1، صص ۴۷۴ تا ۴۷۹
نوع مطلب : قرآن، حدیث، تاریخ اسلام، پرسش و پاسخ، 
برچسب ها : آیا ساختن بنا بر روی قبور و مسجد در كنار آن ها بدعت و شرك است؟،
لینک های مرتبط :
26 مرداد 98 ساعت 11 و 57 دقیقه و 17 ثانیه
"We should build to an alternative crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, as well
as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive
lips. I felt the actual top of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back around my clit.


I'm aching to obtain him inside, and I really could tell that his have to push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to match mine, and I knew the impression of my wet pussy lips around the head of his cock was getting a lot of both for of us.


"Let the finale begin," he was quoted saying, and hubby slid the end of his cock inside me.


We both gasped as they held his cock there to get a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and
that he threw his head back for the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful simply because it filled me, but I needed it all inside me.
I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and hubby
plunged his cock completely in.
16 مرداد 98 ساعت 06 و 57 دقیقه و 35 ثانیه
What's up, yeah this post is genuinely pleasant and I have learned lot
of things from it regarding blogging. thanks.
9 مرداد 98 ساعت 11 و 28 دقیقه و 02 ثانیه
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino. He or she is handsome.
Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen.
They're nice, with incredible arms including a chest that shines with this
sweater. We're standing ahead of each other discussing our lives,
what we'd like into the future, what we're interested in on another person. He starts saying that he's got been rejected loads of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for good reason right.
But let me know, you would not reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you today?' he said as I buy far better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I prefer how you would think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you prefer ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone discussion what you want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's unafraid when you attempt interesting things,' he says. ‘I'm never afraid of trying something totally new, especially in regards to making something mroe challenging in the sack ', I intimate ‘And I like girls who are direct, who cut in the chase, like you just did. To be
honest, that is a huge turn on.
29 تیر 98 ساعت 02 و 35 دقیقه و 39 ثانیه
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in a few
minutes a villa to book by city, a number of rooms
lofts and villas. Be thankful for the photographs
and data that they have to offer you you. The website is a center for every person the ads from
the field, bachelorette party? Spend playtime with a buddy who leaves Israel?

It doesn't matter what the explanation you will need to rent a villa for an upcoming event or simply a gaggle recreation suitable for any age.

The website is also center of rooms because of the hour,
which is another subject, for lovers who want an expensive room equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
No matter what you want, the 0LOFT website makes a find you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
23 تیر 98 ساعت 12 و 04 دقیقه و 10 ثانیه
Hello there! This post could not be written any
better! Reading through this post reminds me of my old
room mate! He always kept chatting about this.

I will forward this post to him. Pretty sure he will have
a good read. Thank you for sharing!
23 تیر 98 ساعت 01 و 35 دقیقه و 52 ثانیه
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?

Thanks a lot!
20 تیر 98 ساعت 13 و 39 دقیقه و 02 ثانیه
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He or she is well made, with incredible arms as well as
a chest that is different for this sweater. We're standing in the front of
each other referring to people, what we'd like
for future years, what we're seeking on another person.
He starts telling me that she has been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for grounds right.

But identify, make use of reject me, does one Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you at the moment?' he was quoted saying as I am far better him and kiss him.

‘When don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I prefer the way you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my rearfoot in her leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do that suits you in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows the things they want. A person who won't say yes because I said yes. Someone who's not scared when you attempt new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when you try something mroe challenging, especially when it comes to making interesting things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut in the chase, like you merely did. To generally be
honest, which is a huge turn on.
20 تیر 98 ساعت 11 و 55 دقیقه و 24 ثانیه
The ads are be subject to many of the binding laws from the State of
Israel.
17 تیر 98 ساعت 16 و 53 دقیقه و 31 ثانیه
Sexy2call Quick search and find the most recent results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search
of escort girls? Discrete apartments? Create a quick search by region
16 تیر 98 ساعت 09 و 31 دقیقه و 30 ثانیه
Sexy2call Quick search and obtain the newest results Locate a massage escort girl, discrete apartment
or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?
Discrete apartments? Complete a quick search by region of Israel.
12 تیر 98 ساعت 16 و 08 دقیقه و 09 ثانیه
Sexy2call Quick search and get up to date results Locate a massage escort girl, discrete apartment or
any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Generate a quick search by region, the best portal in Israel for
discreet apartments and escort girls, several different youth ads that provide
you with service and guidance you didn't know,
do a search by city in order to find the dream girl for
the indulgence, business meeting? Ads don't include and or provide and or encourage and or imply
the provision of sexual services. The ads are controlled by the many binding laws with the State of Israel.
4 تیر 98 ساعت 19 و 24 دقیقه و 02 ثانیه
"We've got to build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, and the
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.

I was feeling a stronger arousal now as I felt his cock
slide between my sensitive lips. I felt the of his cock push agonizingly at the entrance of my
pussy, and I needed him to thrust into me hard.

Instead he pulled back and slid his hardness back up to
my clit.

I'd been aching to possess him inside, and I could tell that his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to match mine, and I knew the impression of my wet pussy lips to the head
of his cock was getting an excessive amount of for both of
us.

"Permit finale begin," he was quoted saying, and hubby slid the top
of his cock inside me.

The two of us gasped when he held his cock there for any
moment. I contracted my pussy to pull him further inside, anf the husband threw his return on the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his
cock inside me, and every time I squeezed my pussy
around him. His cock felt wonderful simply because it filled me, but I desired everthing inside me.
I rolled aside and rested my leg against his shoulder,
anf the husband plunged his cock right in.
9 خرداد 98 ساعت 07 و 12 دقیقه و 58 ثانیه
Woah! I'm really digging the template/theme of this site. It's simple, yet effective.
A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and
visual appeal. I must say you have done a very good job with this.
In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera.
Superb Blog!
25 اردیبهشت 98 ساعت 17 و 25 دقیقه و 26 ثانیه
Thank you for the good writeup. It in reality used to
be a entertainment account it. Glance advanced to more added agreeable from you!

By the way, how could we keep up a correspondence?
23 اردیبهشت 98 ساعت 18 و 37 دقیقه و 06 ثانیه
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and
in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I success you access persistently rapidly.
20 اردیبهشت 98 ساعت 04 و 30 دقیقه و 38 ثانیه
hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something
new from right here. I did however expertise a few technical points
using this web site, since I experienced to reload the web
site a lot of times previous to I could get it to load
correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times
will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality
score if advertising and marketing with Adwords. Well I am
adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content.
Ensure that you update this again very soon.
19 اردیبهشت 98 ساعت 17 و 43 دقیقه و 53 ثانیه
Hey outstanding website! Does running a blog similar to this take
a lot of work? I have no understanding of programming but I was
hoping to start my own blog in the near future.
Anyhow, if you have any recommendations or tips for new blog owners
please share. I know this is off topic but I simply had
to ask. Thanks a lot!
12 اردیبهشت 98 ساعت 17 و 25 دقیقه و 53 ثانیه
thank you a great deal this website is actually official
and casual
7 اردیبهشت 98 ساعت 21 و 18 دقیقه و 37 ثانیه
Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
It was really informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!
5 اردیبهشت 98 ساعت 11 و 14 دقیقه و 47 ثانیه
hey there and thank you for your info – I've certainly picked up anything
new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced
to reload the website a lot of times previous to I could get
it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?

Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for
much more of your respective interesting content.
Make sure you update this again very soon.
29 فروردین 98 ساعت 11 و 51 دقیقه و 31 ثانیه
ブランド激安市場,スーパーコピー時計、プロのスーパーコピーの専門家。スーパーコピー豊富に揃えております
18 فروردین 98 ساعت 22 و 13 دقیقه و 10 ثانیه
"We should build to another crescendo, cheri," he said.
"And we all may have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust,
plus the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'm feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I need to him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back nearly my clit.


I was aching to have him inside, and I was able to tell that his ought to
push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to match mine, and I knew the experience of my
wet pussy lips to the head of his cock was getting a lot both for of
us.

"Permit finale begin," he said, and he slid the top of
his cock inside me.

The two of us gasped because held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to drag him further inside, and that he threw his return within the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock
inside me, every time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful
since it filled me, but I needed it all inside
me. I rolled sideways and rested my leg against his
shoulder, and hubby plunged his cock entirely in.
18 فروردین 98 ساعت 21 و 26 دقیقه و 21 ثانیه
I think the admin of this site is really working hard for his website, because here every stuff is quality based material.
18 فروردین 98 ساعت 21 و 26 دقیقه و 21 ثانیه
Pretty component to content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feeds or even I achievement you get right of entry to consistently quickly.
18 فروردین 98 ساعت 13 و 25 دقیقه و 31 ثانیه
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?
18 فروردین 98 ساعت 06 و 27 دقیقه و 54 ثانیه
ルイヴィトン(LOUIS VUITTON)財布コピー ルイヴィトンスーパーコピー
17 فروردین 98 ساعت 05 و 10 دقیقه و 11 ثانیه
インターネット通販総合ショッピングサイトでございます。スーパーコピーブランドは顧客満足度No.1で、品質保証と親切で
16 فروردین 98 ساعت 22 و 43 دقیقه و 44 ثانیه
ルイヴィトンコピー,ブランドコピー,スーパーコピーブランド,スーパーブランドコピー財布,ブランドコピーバッグ,ブランドコピー財布,スーパーブランドコピー激安,ブランドスーパーコピー
16 فروردین 98 ساعت 00 و 39 دقیقه و 42 ثانیه
オメガスーパーコピーブランド時計(N級品)信用店
15 فروردین 98 ساعت 00 و 36 دقیقه و 29 ثانیه
日本国内最高品質ルイヴィトンスーパーコピー財布,ルイヴィトンバッグコピー,ブランド財布コピー
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :